راهنمای نویسندگان

 

راهنمای نگارش مقالات برای"فصلنامه پژوهشهای نوین در شیمی تجزیه"

 

برای سرعت بخشیدن در امر داوری و چاپ مقالات، از کلیه پژوهشگران که مایل به چاپ مقالات علمی خود در این نشریه هستند، درخواست می‌شود به نکات زیر توجه کافی داشته باشند:

1- مقالات باید در قالب گزارش یک پژوهش علمی مبتنی بر ملاحظات روش شناختی جدید تدوین شود.

2- مقاله ارسال شده نباید قبلاً در هیچ نشریه‌ داخلی یا خارجی چاپ شده باشد. هیأت تحریریه انتظار دارد نویسندگان محترم تا هنگامی که جواب پذیرش یا عدم پذیرش از نشریه نرسیده است، مقاله خود را به مجله دیگری جهت چاپ ارسال نفرمایند.

3- مقاله ی تایپ شده در محیط (2013-2003) word با قلم B zar سایز 12 و حداکثر در 15 صفحه (20 سطری) با حاشیه 2/5 و فاصله خطوط 1 .

4- ضروری است نویسنده مسئول (عهده دار مکاتبات)، در سایت نشریه به نشانی http://jarac.malayeru.ac.ir  ثبت نام نموده و مشخصات خود را تکمیل نماید. از نویسندگان فرهیخته خواهشمندیم در صورت تمایل، بخش"علاقه مندی به داوری" را نیز علامت بزنند تا از همکاری شما استفاده شود. برای ارسال مقاله، کافی است روی گزینه "ارسال مقاله" کلیک شود و مراحل بعدی انجام پذیرد. نامه وصول مقاله، به ایمیل نویسنده ارسال خواهد شد. ضمنا نویسنده محترم بایستی حداقل 3 داور با نشانی محل کار و ایمیل مؤسسه محل خدمت را وارد نماید تا در کار انتخاب و انجام داوری تسریع شود. توجه داشته باشید که سیستم، فایلهای word  و pdf را لازم دارد.

5- صفحه عنوان: در صفحه شناسنامه فارسی (صفحه اول مقاله) باید عنوان مقاله ( با قلم  B zar سایز 13 و Bold)، نام و نام خانوادگی نویسنده(گان) (با قلم B zar سایز 12 و Bold) در زیر عنوان و تاریخ ارسال (با قلم B nazanin سایز 10 و Bold) آورده شود. همچنین مرتبه علمی، نشانی دقیق (کد پستی، تلفن، دورنگار و پست الکترونیکی لزوماً نویسنده‌ی مسئول)، محل انجام پژوهش بصورت زیر نویس درج شود، ضمن اینکه صفحه شناسنامه انگلیسی در پایان مقاله با قلم Times New Roman با اندازه ی قلم همانند شناسنامه ی فارسی آورده و مرتبه علمی، نشانی دقیق، پست الکترونیکی (لزوماً نویسنده‌ی مسئول) و محل انجام پژوهش بصورت زیرنویس ذکر شود. نویسنده­ی مسئول (عهده ‌دار مکاتبات) باید با علامت ستاره در صفحات شناسنامه فارسی و انگلیسی مشخص شود.

6- چکیده: چکیده فارسی (در صفحه اول مقاله) با قلم B zar سایز 10  حداکثر تا 250 و واژه­های کلیدی (3 تا 9 کلمه) است و حاوی مقدمه، روش، یافته‌ها، بحث و نتیجه‌گیری باشد. چکیده انگلیسی (در پایان مقاله) با قلم TNR و با همان سایزB zar نوشته شود. به دلیل نمایه شدن مجله در بانک‌ های اطلاعاتی بین‌المللی، لازم است چکیده انگلیسی و فارسی در مطابقت کامل با یکدیگر تهیه شود به طوری که آن را بتوان به صورت جداگانه چاپ کرد.

7- متن اصلی مقاله در یک ستون، با حاشیه 2/5 سانتی متر از هر طرف در کاغذ آ-4 تنظیم شده و شامل مقدمه (بیان مسئله، مبانی نظری و پیشینه ی پژوهش، ضرورت و هداف، سوالات و یا فرضیه های پژوهش)، مواد و روش­ها (جامعه آماری، اندازه ی نمونه و روش نمونه‌گیری، ابزار پژوهش، نحوه اجرا و روش پژوهش و روشهای تجزیه و تحلیل داده‌ها)، نتایج و بحث (جداول، نمودارها و نتایج حاصل از روش‌های آمار توصیفی و استنباطی حداکثر 5 جدول)، نتیجه­گیری (بحث روی نتایج پژوهش و مقایسه با نتایج قبلی و تبیین یافته ها، بیان محدودیتها و پیشنهادها) و منابع باشد. شکلها، نمودارها، منحنی ها و... در داخل متن آورده شده و سعی شود حتی الامکان در نزدیکترین مکانی که اولین بار به شکل ارجاع داده می شود، درج گردد.

8- برای وارد کردن معادلات ریاضی در ‌مقاله خود همواره از‌ Equation Editor در نرم‎افزار WORD استفاده‌ کنید. اندازه قلم‌های لاتین متن و معادلات باید همخوانی داشته باشند و تناسب اندازه‌ها نیز باید رعایت شود. معادله‌ها را مستقل از شماره بخش مربوطه،  به طور ساده و متوالی شماره‌گذاری کنید. توجه شود، شکل پارامترهایی که در روابط از آن‌ها استفاده شده است باید درهنگام استفاده در متن مقاله حفظ شود. برای ارائه یک معادله‌ یا یک‌ عبارت‌ ریاضی، که‌ شامل نشانه‎های‌ ریاضی‌اند (از قبیل علامت‌های‌ یونانی‌، زبروند و زیروند که در معادلات یا در متن‌ معمولی در فاصله‌ بین‌ خطوط متن ظاهر می‌شوند) در صورت امکان از تغییر قلم استفاده نکنید زیرا در حین ویرایش مقاله احتمال بازگرداندن سبک این‌گونه قسمت‌ها به سبک اصلی متن زیاد است.

9- در مورد اشکال، جداول و نمودارها، حتی‌الامکان سعی شود نمودارهایی که از محاسبات و با استفاده از نرم‌افزار هایی مثل MATLAB به دست می‌آید به طور مستقیم وارد متن شود. اشکال و نمودارهای مقاله حتما اصل بوده و دارای کیفیت مطلوب باشد. فایل اصلی اشکال (تحتPDF ،Word ،Excel) و با دقت  600 dpi ارائه گردد. اندازه قلم‌ها خصوصاً در مورد منحنی ها (legend ) به‌ گونه‌ای انتخاب شوند که پس از کوچک شدن مقیاس شکل برای چاپ نیز خوانا باشند. تمام اشکال، جداول و نمودارها باید به صورت وسط چین تعبیه شوند. عنوان جداول، باید در قسمت بالای آنها و عناوین اشکال و نمودارها در زیر آنها قرار گیرد. شماره گذاری جداول باید به طور پیوسته باشد و در طول متن به ترتیب افزایش یابد. شماره گذاری اشکال و نمودارها باید جداگانه از جداول باشد و در طول متن به ترتیب افزایش یابد زیرنویس اشکال و عنوان جدول ها، با قلم B Mitra سایز 10.

 

10- در متن مقاله حتی الامکان اصطلاحات لاتین به صورت  فارسی آورده شود و عبارت لاتین آن در پاورقی آورده شود.

11- شماره مراجع هم در متن و هم در بخش مراجع در میان کروشه قرار داده می‌شود. مثلاً [4-1].  شماره اختصاص داده شده به مراجع به ترتیب ظاهر شدن این مراجع در متن مقاله است. توجه داشته باشید در صورتی که جداول، اشکال و یا نمودارهای مورد استفاده، از منابع دیگری به غیر از خود نویسنده استخراج شده باشند باید حتما دارای منبع باشند. اگر شکل، جدول و یا نموداری فاقد منبع باشد به معنای آن است که خود نویسنده آن را تهیه نموده است. تعداد منابع موجود در متن باید با تعداد منابع موجود در بخش مراجع همخوانی داشته باشد. جهت دسترسی به نحوه کامل رفرنس دهی در پایان مقاله به جدول انتهای همین متن مراجعه نمایید.

12- تشکر و قدردانی (در صورت لزوم)، قبل از منابع مورد استفاده ارائه شود و از ذکر عناوین (مانند پروفسور، دکتر و مهندس) خودداری گردد.

13- نقل قول‌ها - مستقیم و غیر مستقیم - نقل به مضمون و مطالب به دست آمده از منابع و مآخذ، با حروف نازک و استفاده از نشانه‌گذاری‌های مرسوم، مشخص گردد و نام صاحبان آثار، تاریخ، و شماره صفحات منابع و مآخذ، بلافاصله در میان پرانتز نوشته شود.

14- مقالات برگرفته از رساله و پایان‌نامه دانشجویان با نظر و مسؤولیت استاد راهنما منتشر می‌شود.

15- چنانچه مخارج تحقیق یا تهیه مقاله توسط مؤسسه‌ای تأمین مالی شده باشد، باید نام مؤسسه پس از بخش تشکر و قدردانی درج شود.

16- مجله در ویرایش، اصلاح و هم آهنگ سازی اصطلاح علمی و یا تغییرهای ضروری مقاله، آزاد است.

17- مجله حق رد یا قبول و نیز ویراستاری مقالات را برای خود محفوظ می‌دارد و اصل مقالات رد یا انصراف داده شده پس از سه ماه از مجموعه آرشیو مجله خارج خواهد شد.

18- مسئولیت درستی مطالب هر مقاله به عهده ی نویسنده(گان) خواهد بود.

19- ارسال تعهد نامه کتبی از طرف نویسنده مسئول مبنی بر عدم ارایه مقاله به مجلات دیگر الزامی است (فرم تعهد را از وبسایت مجله دانلود نموده و پس از تکمیل موارد خواسته شده، فرم را با حجم کمتر از یک مگابایت اسکن نموده و به همراه فایل مقاله ارسال نمایید).

 

 

 

عنوان مقاله

نویسنده اول1،*، نویسنده دوم2، نویسنده سوم3

تاریخ پذیرش:                       تاریخ دریافت:

 چکیده

در این بخش مطالب مربوط به چکیده آورده شود.

 

 

 

 

 

 واژه­ های کلیدی: در این بخش کلمات کلیدی آورده شود (بین 3 تا 9 کلمه)

 
 


1،*. نویسنده ی مسئول: مرتبه علمی نویسنده، سازمان متبوع نویسنده اول; آدرس ایمیل، تلفن(ثابت و موبایل)، کد پستی و دورنگار

2. مرتبه علمی نویسنده، سازمان متبوع نویسنده دوم

3. مرتبه علمی نویسنده، سازمان متبوع نویسنده سوم

 

 

 

 

1- مقدمه

در این بخش مطالب مربوط به مقدمه آورده شود.

 

2- مواد و روش­ها

1-2-  مواد شیمیایی

در این بخش مطالب مربوطه آورده شود.

 

2-2- دستگاهوری              

در این بخش مطالب مربوطه آورده شود.

 

3-2- روش کار

در این بخش مطالب مربوطه آورده شود.

 

4-2- .....

 

3- نتایج و بحث

در این بخش مطالب مربوطه آورده شود.

 

 

شکل12. منحنی کالیبراسیون در محدوده­ی غلظتی 100- 1/. میکرو­گرم بر لیتر

1-3-

 

2-3- ...

 

4- نتیجه ­گیری

 در این بخش مطالب مربوطه آورده شود.

 

5- سپاسگزاری ( در صورت لزوم)

 

منابع

 

 

[1] Allhoff, F. and Lin, P. (2010). Title of the Book.  Blackwell Publishing, United Kingdom: 1-37.

 

[2] Mohammadi, A., Ahmadi, B. and Hashemi, R. (2011). Title of the paper, Abbreviated title of the journal, 50: 154-163.

 

[3] Crini, G., Peindy, H.N., Gimbert, F. and Robert, C. (2000). Title of the paper, Abbreviated title of the conference, Tehran: 100-105.

 

 [4] یوسفی، مهدی و عابدی، حسن. (1388). عنوان مقاله. عنوان مجله (ایتالیک)، دوره، شماره: صفحه.

 

جهت مشاهده بیشتر نحوه رفرنس دهی به جدول زیر مراجعه شود

 

مثال

منبع

عزیزی، شهریار؛ نمامیان، فرشید و درویشی، زهرا. (1390). بررسی عوامل تعیین کننده ارزش  برند با رویکرد مالی در  شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران. نشریه چشم انداز مدیریت بازرگانی، 39، 3 : 32-9.

فارسی

مقاله

Benito, A., Proudman, J. and Vlieghe, G. (2004). House price consumption and monetary policy; Financial Accelerator Approach, J. Financ. Intermed, 45: 11-22.

انگلیسی

رضاییان، علی. (1386). مبانی و سازمان مدیریت، چاپ اول.  تهران، انتشارات سمت : 253-250.

فارسی

کتاب

Arnott, R.J. and McMillen, D.P. (2006). A Companion to urban economics. Blackwell Publishing, Oxford: 180-183.

انگلیسی

 

توفیق، فیروزه. (1372). گسترش شتابان شهر نشینی در ایران در سده اخیر، یادواره استاد دکتر غلامحسین صدیقی، تهران: 312-330.

فارسی

مقاله کنفرانس/ مجموعه مقالات

Nicol, D.M., and Liu, X. (1997). The dark side of risk (what your mother never told you about time warp), In Proceedings of the 11th Workshop on Parallel and Distributed Simulation, Lockenhaus: 25-34.

انگلیسی

گزنی، علی. (1379). طراحی سیستمهای بازیابی اطلاعات بهینه در نرم افزارهای کتابخانه ای و علوم اطلاع رسانی. دسترسی در 2/7/1389 از وبسایت: http://www.irandoc.ac.ir/ETELA

فارسی

مقالات اینترنتی

Rijsberjen, C. J. Van., Information Retrieval, London:Butterworth's 1976, 17 Aug 1999, [Online],
< http://www.dcs.gla.ac.uk/Keith/Preface.html >, [12 Feb 2004].

انگلیسی

سازمان بنادر و دریانوردی (1391). ایران و ترانزیت. قابل دسترسی در آدرس: http://transit.pmo.ir/eco31a9-eco31a22-fa.html

فارسی

مطالب اینترنتی

Midwest League. (n.d.). Pitching, individual records. Retrieved from

http http://www.midwestleague.com/indivpitching.html

انگلیسی

آقایی، علی و ملک پور، اکبر. (1390). شناسایی، اندازه گیری و توسعه روشهای تعیین رنگ های آزوی سولفونه مصنوعی در نوشیدنی ها به روش کروماتوگرافی مایع با کارایی بالا و بررسی آنها بر روی نانو ذرات مغناطیسی اصلاح شده. دانشکده علوم، دانشگاه اصفهان (رساله کارشناسی ارشد).

فارسی

پایان نامه

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Title of the paper

First Author1,*, Second Author2, Third Author3

    

Abstract

In this section please write the abstract of the paper. Abstract should be the same as Persian abstract.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Keywords:in this section please write between 3-9 keywords.1,*.Corresponding author: Assistant Professor, Department of Chemistry, Faculty of Sciences, University of …  ;Email:

2. Professor, Department of Chemistry, Faculty of Sciences, University of ….  

3. Professor, Department of Chemistry, Faculty of Sciences, University of ….